На ден 21.11.2022 год.(понеделник), се реализираше ”Отворен ден” во рамки на ученички иницијативи при СОУ”Св.Кирил и Методиј “- Неготино.

Активноста беше реализирана во училиштето од страна на учениците од IV1  клас(гимназиско образование), заедно со Тимот за координација на ученички иницијативи од училиштето, а по повод 20 ноември- Светскиот ден на детето.

Учениците изработуваа пораки кои се однесуваат на правата на детето и  истите беа поделени меѓу учениците во училиштето.

Преку ваквата активност учениците го обележаа овој значаен датум и упатија порака и поттик сите заедно да работиме на развивање на свеста за толеранција кај децата и елиминирање на секој вид на насилство ,почитување на различностите  и придонес за нивен правилен психофизички развој,како и живот во духот на мир,достоинство,слобода и безгрижно детство.