Хуманитарна акција за собирање облека

На ден 10.02.2022 година (четврток) во просториите на училишната библиотека при  СОУ”Св.Кирил и Методиј” – Неготино беше реализиран отворен ден за ученичка иницијатива од I8 клас (хемиско технолошка струка),а кој се однесува на хуманитарна акција за собирање облека и нивна донација.

Присуствуваа 16 ученици и тимот за координација на иницијативата.Едната група ученици работеа на сортирање на собраната облека по возраст и нејзино пакување,а другата група ученици работеа на изработка на ѕиден весник посветен на хуманоста.

Активноста беше со времетраење од 1 час и по нејзино завршување дел од учениците  се упатија  во просториите на општинската организација  на Црвен крст – Неготино,каде беше донирана облеката.

Со ваквиот чин,учениците при  СОУ”Св.Кирил и Методиј” – Неготино ја покажаа својата хуманост на дело,а преку пораките од ѕидниот весник ги поттикнаа останатите ученици на хумани дела.

Тимот за координација на ученички иницијативи при  СОУ”Св.Кирил и Методиј” – Неготино