Завршната конференција „Здружено за поздрава животна средина” на проектот „Локална акција за подобри политики за заштита на животната средина”

На завршната конференција „Здружено за поздрава животна средина” на проектот „Локална акција за подобри политики за заштита на животната средина”, која што се одржа на 21.1.2022г. во хотелот „Александар Палас” во Скопје, земаа учество учениците од нашата гимназија, од трета и четврта година, коишто се членови и поддржувачи на здружението „Ековита” од Неготино и спортскиот клуб „Клисура” од Демир Капија. Беа одржани неколку паралелни дебати, на кои се дискутираше за улогата на образованието и медиумите во заштитата на животната средина, што треба да промениме и како се создава активна младина. На една од овие дебати говорник беше и нашиот ученик Благој Јанев од трета година, каде зборуваше на овие теми и ги претстави проектите кои ги работеа учениците во изминатиот период, а се поврзани со заштитата на животната средина.