Едукативна работилница организирана од страна на Секторот за внатрешни работи-Велес

Во рамки на превентивниот проект “Безбедност во училиштата“, денес полициски службеници реализираа едукативна работилници во нашето училиште на тема “Против насилството во училиштата” со учениците од прва и втора година.

Во рамки на работилницата темата беше фокусирана на превенцијата од насилство, при што учениците беа запознаени со различните манифестации на овој вид девијантно однесување – врсничко насилство, психичко насилство, физичко насилство, насилство на спортски натпревари и на социјални мрежи и друго.

Посебен акцент беше ставен на појавата на насилно однесување на учениците во самите училишта и во училишните дворови и дека овој вид на насилство е една од највидливите форми на манифестирање на агресивност преку физичките напади, тепачки, сајбер насилство, навреди и омаловажување меѓу врсниците , соучениците, меѓу помалите и постарите ученици како и лица дојдени од надвор во училиштата. Притоа беа презентирани низа можности како да се превенира и спречи таа појава.