Прв регионален форум, Генерација LabelFrancÉducation, 15 земји, 2 средни училишта од Македонија со овој бренд по француски јазик, од кое едното е нашето училиште

Елена Јорданова, ученичка од нашето училиште СОУ “Св.Кирил и Методиј” во Неготино и Филип Ѓуровиќ, ученик во гимназијата Орце Николов во Скопје, придружувани од г-дин Драган Трпковски, професор по француски јазик во гимназијата Св.Кирил и Методиј во Неготино, имаа многу убава прилика да учествуваат на Првиот регионален форум Генерација ЛабелФрансЕдукасион, кој што се одржа во Варна, Бугарија, на 6 и 7 октомври 2022, наменет за ученици и професори од гимназии кои го имаат добиено брендот за квалитет на билингвалната франкофонска настава, ЛабелФрансЕдукасион. Убав и интензивен момент на средби, дружења со млади од 13 земји од Централна и Источна Европа, во еден пријатен амбиент и околу многу богата и интересна програма.

Варна, 6-7.10.2022